Програмний пакет FILTER |
Програмний пакет FILTER призначений для розрахунку форми спектру нейтронів після композиційного фільтру та визначення параметрів створеної квазімоноенергетичної нейтронної лінії. Пакет FILTER був створений і продовжує оновлюватися О. Грицай (Українский Центр Ядерних Даних, Київ, Україна).
Програмний пакет FILTER складається з програми Filter (8 версія) та спеціалізованої бібліотеки, яка вміщує наступну інформацію:1. Файли з повними нейтронними перерізами для окремих матеріалів, представлені в поточковому форматі з лінійно-лінійнім законом інтерполяції (формат 3-ого файлу ENDF). На сьогодні кількість файлів перевищує 100. .Список файлів наведено в Додатку 1.
Перерізи розраховувались за допомогою програм PREPRO чи NJOY з використанням сучасних бібліотек оцінених ядерних даних (БОЯД). Точність лінеаризації вибиралась рівною 0,1%,температура – 300 К.
При необхідності набір файлів може бути доповнено новими файлами перерізів. Назви файлів можуть бути довільними (за виключенням зазначеного у пункті 2), однак довжина назви файлу не повинна перевищувати 12 символів, з яких один є крапкою, 3 останніх символи – розширенням.2. Файл DENSITY.dat густина матеріалу в г/см3. Цей файл є необхідним, якщо кількість компоненти фільтра задається в см (тобто задається довжина компоненти). При використанні цієї опції слід пам’ятати, що назви вхідних файлів з перерізами повинні співпадати з назвами елементів в файлі DENSITY.dat. Наприклад, якщо назва матеріалу в файлі DENSITY.dat є 3LI07, то назва файлу, в якому записано переріз для літію-7, повинен називатися також саме так –3LI07.* (розширення дозволяється). В противному випадку буде виведено повідомлення про відсутність інформації DENSITY FOR ... IS ABSENT і програма зупиниться.
3. Файл HE3_NP вміщує енергетично залежний переріз реакції 3He(n,p), розрахований з використанням БОЯД JENDL-3.3. Точність лінеаризації вибиралась рівною 0,1%, температура – 300 К. Цей файл необхідний для врахування енергетичної залежності ефективності при використанні для реєстрації нейтронів гелій-3 лічильника.
4. Файл H1_NEL вміщує енергетично залежний переріз пружного розсіяння нейтронів на водні, розрахований з використанням БОЯД JENDL-3.3. Точність лінеаризації вибиралась рівною 0,1%, температура – 300 К. Цей файл необхідний для врахування енергетичної залежності ефективності при використанні для реєстрації нейтронів водневого лічильника.
Всі файли повинні знаходитись в тій же директорії, що і програма Filter-8.exe. Перед першим запуском програми повинна бути створена піддиректорія F_RES, куди будуть записуватися результати роботи програми.
Завдання програмі може бути введено через клавіатуру чи вхідний файл-завдання, переадресувавши клавіатуру (UNIT=5) до файлу за допомогою символу < . Назва вхідного файлу-завдання є довільною, але не повинна перевищувати 8 символів і не повинна вміщувати розширення.Назва вхідного файлу-завдання вводиться незалежно від того чи вводиться завдання з клавіатури, чи дійсно з файлу-завдання. Саме ця назва з різними розширеннями використовується для запису різноманітних вихідних файлів (вони будуть записуватись в піддиректорію F_RES).
Послідовність задавання параметрів в файлі-завданні наведено в файлі FILTER_TAB_ukr.pdf. FILTER_TAB_ukr.pdf
№ рядка
№ позиції
Параметр
Пояснення
1
1
InpName Назва вхідного файлу-завдання
Не більше 8 символів, розширення заборонене.2
1
LLL = 0 – товщина компоненти в г/см2 (за умовчанням, DEF)*
= 1 – товщина компоненти в см2
IDET = 1 – гелій-3 лічильник
= 2 – водневий лічильник (за умовчанням, DEF)3
INTFU = 1 – вихідні дані представлено як гістограма (DEF)
= 2 – вихідні дані представлено в лінійно-лінійному вигляді4
ERR Різниця енергій точок (в еВ), при якій в об’єднаній сітці точки вважаються однаковими.
За умовчанням ERR= 0.0001 eВ.
5
LSP = 0 – Максвеліан - до 0.1 еВ, 1/E - від 0.1 еВ до 67 кеВ, спектр поділу - вище 67 кеВ ( DEF)
= 1 – довільний спектр, задається користувачем у файлі SPECTRUM (формат задання: №п/п, Енергія, F ). Кількість рядків не повинна перевищувати 70 000, закон інтерполяції між сусідніми точками - лінійно-лінійний.3
1
NAMEFILE Назва файлу з повним нейтронним перерізом компоненти.
Якщо NAMEFILE=/, кінець списку компонент фільтру.
Не більше 12 символів, 3 з яких розширення.4
1
ANf Товщина (довжина) компоненти фільтра.
2
LOGS = 0 – не виводиться (за умовчанням, DEF)
= 1 – виводиться
в піддиректорію F_RES файл з повним нейтронним перерізом компоненти у вигляді:
№п/п, енергія (еВ), переріз (барн).Назва вихідного файлу аналогічна назві вхідного інформаційного файлу NAMEFILE, але розширення завжди приймає вигляд .dat
Рядки 3 та 4 можуть повторюватись будь-яке число разів.
Щоб позначити кінець списку, треба замість NAMEFILE набрати /
K
1
AK Значення, на яке помножується максимум (у вихідному спектрі), щоб визначити поличку, нижче якої піки в спектрі не розглядаються ( див.Додаток 2).
За умовчанням AK=0.0001.K+1
1
AKE Відносна різниця між лівою та правою межами сусідніх піків нижче якої піки вважаються одним піком (див. Додаток 3 ).
За умовчанням AKЕ=0.012.K+2
1
Iedit = 0 – скорочений запис – лише об’єднані піки (DEF)
= 1 – повний запис (розщеплені і об’єднані піки)в файл F_RES\InpName.lst
K+3
1
Ichose = 1 – запис лише для функції T*SPECTRUM
= 2 – запис для 2-х функцій (DEF)
T*SPECTRUM та T*SPECTRUM*Sigma_DETв файл F_RES\InpName.lst
K+4
1
Icomp = 0 – нічого не записується (DEF)
= 1 – запис інформації для порівнянняinto the file F_RES\InpName.cmp
K+5
1
Igroupie = 0 – не записуються
= 1 – записуються
спектри після фільтру в формі для GROUPIE в файли F_RES\InpName.ts1 в межах Fmax *AK
F_RES\InpName.ts2 в межах 2.5%*SUM & 97.5%*SUM= 2 – спектри після фільтру в формі для GROUPIE в файли
F_RES\InpName.Gxx в межах Fmax *AK,
де xx – номери піків (зі згрупованого вигляду).Коли Igroupie = 2
K+6
1
Npeak Кількість піків, для яких будуть виводитись спектри після фільтру в формі для GROUPIE в файли
F_RES\InpName.Gxx в межах Fmax *AK.
Якщо вибрати Npeak = 0, тоді спектри для всіх об’єднаних піків будуть виводитись в файли F_RES\InpName.Gxx.
K+7
1-Npeak
ni Якщо Npeak ≠ 0, тоді послідовно в рядку потрібно набрати номери піків (зі згрупованого вигляду), для яких потрібно вивести спектри в файли F_RES\InpName.Gxx.
*При виборі параметрів за умовчанням (DEF) слід набрати / .
Для полегшення роботи з FILTER-8 наводимо приклад вхідного файлу-завдання під назвою inpfile.
Всі параметри, які повинні вводитися в рядку слідом за вибраним за умовчанням параметром також будуть братися за умовчанням.
Нехай композиційний фільтр складається з наступних компонент: 1) природна S (назва файлу 16S00.en6) з товщиною 16.35 г/см2, Ми використовуємо водневий лічильник. Вихідні дані будемо представляти в вигляді гістограми. Різницю енергій точок (в еВ), при якій в об’єднаній сітці точки вважаються однаковими, виберемо за умовчанням. AK=0.0001, AKE виберемо за умовчанням. Спектр налітаючих нейтронів виберемо за умовчанням (Максвел, 1/Е, поділу) Повний запис (розщеплені і об’єднані піки) будемо виводити в файл F_RES\InpName.lst. Інформацію про піки для двох функцій (T*SPECTRUM та T*SPECTRUM*Sigma_DET) будемо виводити в файл F_RES\InpName.lst. Інформацію про піки в комп’ютерно читабельному вигляді будемо виводити в файл F_RES\InpName.cmp. Спектри після фільтру будемо записувати для 3-х піків з номерами 1, 5, 8 в файли F_RES\InpName.G01, ...\InpName.G05, ...\InpName.G08 в межах Fmax *AK в форматі для GROUPIE. Приклад вхідного файлу-завдання під назвою inpfile: inpfile Для запуску програми потрібно набрати: FILTER-8.exe <inpfile.
|